i-Base

Turkey’s joint declaration for World AIDS day 2017

The following statement was issued on 1 December 2017 by Red Ribbon Istanbul international, the leading Turkish HIV organisation that i-Base is lucky to partner with. the English translation is below.

https://www.kirmizikurdele.org/single-post/1aralikbildirisi

Aralık bildirisi; HIV çok değişti, peki ya biz?

Bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede, HIV’e ilişkin negatif algı ve dilin iyileştirilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapan Kırmızı Kurdele İstanbul’dan, bu yıl ilk kez duyurduğu Kırmızı Kurdele Haftasında yeni bir girişim; 1 Aralık 2017 Dünya AIDS günü ortak bildirisi.

Geçtiğimiz aylarda, HIV alanında çalışan farklı kurum ve paydaşların, düzenli bir biçimde bir araya gelerek, ortak çalışmalar yapması hedefiyle ‘HIV Danışma Kurulu (TKCAB)‘in oluşmasına da öncülük eden Kırmızı Kurdele İstanbul’un kaleme aldığı bildiriyi aşağıda okuyabilirsiniz.

Türkiye’de doğrudan ya da dolaylı olarak çalışan saygın hekim dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının da görüş ve imzaları ile desteklediği bu bildiri, geniş katılım ve benzer hedefler doğrultusunda çalışan derneklerin güçlü ortak hedefler koymaları bakımından Türkiye’de bir ilk.

Bildiride imzası olan ve Türkiye’de HIV’e ilişkin sorunların çözülmesi için katkı sunan tüm kurum ve bireylere teşekkür ediyor ve henüz imzası olmayan diğer kurumlar için bildirinin imzaya sürekli olarak açık olduğunu hatırlamak istiyoruz.

1 Aralık 2017 Dünya AIDS Günü Bildirisini okumak ve indirmek için tıklayınız

(Yukarıdaki linkte sorun çıkması durumunda yedek link; bit.ly/1aralikbildirisi2017_ )

HIV has changed – Have we?

Red Ribbon Istanbul (Kirmizi Kurdele İstanbul) Association which has been strictly working on changing the negative perception of HIV and achieved improving a more positive language usage in such a short time of 1,5 years since it was found now has a new intervention on local HIV community: 1 December World AIDS Days Joint Declaration!

Here you can find regarding declaration text which written by Red Ribbon Istanbul as the leading NGO which also organized the first “Turkish HIV Community Advisory Board (TKCAB)” structured from different NGOs and stakeholders working in HIV field to build cooperation in the community in previous months.

This statement, signed by MD-NGOs and civil society organizations which directly or indirectly work in the field, has a unique importance to set powerful goals with wide acceptance in Turkey.

Please click for Turkey’s joint statement for World AIDS day 2017.

Thanks to Simon Collins, I-Base for proof comments.